Teknolojik KOBİ'nin Büyük Başarısı
Türkiye?de ilk kez üretilen izleme sistemine ödül


 

Türkiye’de ilk kez üretilen “Geniş Alan Görüntüleme Sistemi”, orta büyüklükteki bir şehri 7/24 havadan tarayarak tüm araç ve insan hareketliliğini izleyebiliyor.

 

“KOBİ” statüsünde faaliyetlerini sürdüren, ODTÜ ve Bilkent Üniversite’ndeki teknoparklarda yerleşik mühendislik firması ESEN Sistem Entegrasyon’un özgün olarak geliştirdiği sistem, Türk Elektronik Sanayiciler Derneği tarafından “Yenilikçilik ve Yaratıcılık” ödülüne layık görüldü. Yerli olarak üretilen sistem, Türkiye'de afet ile mücadele, şehir planlama ve güvenlik alanlarında fayda sağlamasının yanında terör problemlerinin çözümüne farklı bir bakış açısı getirerek kolluk kuvvetleri ve silahlı kuvvetlere çok kıymetli istihbarat bilgisi sağlayacak.

SASAD ve OSSA üyesi olan ESEN Sistem Entegrasyon, dünyada en çok ABD tarafından üretilen ve kullanılan bir sistemi üreterek Türkiye’de önemli bir ilke imza attı.

Geniş Alan Gözetleme Sistemi, 20 kilometrekare gibi orta büyüklükte bir kenti, havadan gözleyerek, alandaki tüm hareketliliklere ait gerçek zamanlı durumsal farkındalık oluşturulmasını sağlıyor. İnsanlı ve insansız hava araçlarına takılabilen sistemle geniş alandan, çok kıymetli veriler toplanabiliyor.

 

Dünyadaki örnekleri ile rekabet edebilecek seviyede

 

Sistemde; havada görüntüleme sistemi, havada veri işleme sistemi, veri linki ve yer istasyonu bileşenleri bulunuyor. Görüntüleme sistemi tarafından alınan görüntüler, havada veri işleme sistemi tarafından işlenerek yer istasyonuna gönderiliyor. Yer istasyonunda ise; alınan verileri kaydedecek, sorgulayacak, çeşitli ilişkisel veri tabanı ve coğrafi bilgi sistemi analizleri gerçekleştirecek, değişik şekillerde son kullanıcıya sunacak, daha önceki verilerle karşılaştıracak bir yazılım ve donanım bulunmakta. Sistem, takip edilen bir aracın nereden geldiği, daha önce hangi araçlarla buluştuğu bilgisinin de elde edilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede büyük toplantılarda, toplumsal olaylarda, konvoy takibinde, sınır gözlemede, arama-kurtarma, trafik düzenleme, afet durumlarında koordinasyon gibi çalışmalarda büyük faydalar sağlanıyor.

 

Anayurt güvenliğine büyük katkı

 

ESEN Sistem Entegrasyon Genel Müdürü Cem Uğur, ODTU Teknokent ve Bilkent Cyberpak’ta ofisleri bulunan şirketin 2012’den beri savunma ve havacılık alanlarında önemli çalışmalarının bulunduğunu söyledi.

 “Geniş Alan Görüntüleme” kavramının yeni bir kavram olduğunu, daha önce sahip olunması hayal bile edilemeyen seviyede bilgi ürettiğini ve durum farkındalığı sağladığını belirten Uğur şöyle devam etti:

 

“Sistemi küçük bir yerleşim alanı üzerinden hiç ayrılmayan bir uydudan bakmak gibi düşünebilirsiniz. Uydular belli bir alana belli zaman aralıkları ile bakabilmektedirler. Bizim sistemimiz ise kesintisiz bakarak çok daha büyük avantaj sağlamaktadır. Örneğin afet ile mücadele örneğinde hasar gören bir mahalde farklı noktalarda yürütülen kurtarma mücadelesine büyük bir koordinasyon desteği sağlayabilecektir.”

 

 

ESEN Sistem Entegrasyon Hakkında:

ESEN Sistem Entegrasyon havacılık, uzay ve savunma alanlarında hızlı ve yenilikçi çözümler oluşturmayı hedefleyen bir mühendislik firmasıdır. Şubat 2012′de kurulan, ODTÜ Teknokent yerleşik ESEN alanında tecrübeli mühendislerin katılımı ile öncelikle altyapının oluşturulması için çalışmalara başlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda ISO 9001:2008 Kalite Sertifikası almıştır. CMMI v1.3 Olgunluk Seviyesi 3 ve DO-178C gereksinimlerine uygun yazılım ve sistem mühendisliği süreçlerini tanımlayarak projelerde uygulamaya başlamıştır.

 


1.601 kez okundu