ZW3D Yazılımı Veri Alışverişi Data Exchange
Grup Otomasyon, ALPER PEKEL alperp@grupotomasyon.com.tr www.grupotomasyon.com.tr


 
ZW3D tasarımdan imalata kadar olan süreçleri yönetmenizi sağlayan entegre bir CAD/CAM çözümüdür. Tasarım araçları ve CAM çözümü ile imalata dair tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek çözüm paketidir.ZW3D ile tüm CAD ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Shape; katı modelleme kısmı olup tüm tasarım ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek şekilde hazırlanmış bir opsiyondur. Wireframe ile tel kafes örebilir ve Freeform kısmı ile yüzey atarak tasarımlarınızı gerçekleştirebilir ve Assembly kısmı ile montaj işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 
Ayrıca Inquire kısmı ile datanıza ait ölçü, hacim, kütle, alan, kesit alma, serbestlik derecesi, eğri ve yüzey v.b. bilgilerini öğrenebilmenize imkan sunar.ZW3D kendi bünyesinde Sheet Metal ve Point Cloud opsiyonlarını barındırmaktadır. Sheet Metal ile sac parçalarınızı tasarlayabilir, Point Cloud ile tarama datalarınızdan tasarımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 
ZW3D ile 2-5 eksen tüm ihtiyaçlarınızı çözüm oluşturmanızı sağlar. 2 eksen işleme ile delik delme kaba ve yüzey işleme yapabilir, 3 eksen ile de kaba ve finish işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 3D modeldeki değişmeleri otomatik olarak algıladığı için update ettiğinizde takım yolu otomatik olarak güncellenecektir.İsterseniz kendi takım kütüphanenizi oluşturabilir ve kütüphanenize bağlı olarak kendi ilerleme ve devir tablonuzu oluşturabilirsiniz. CAM yaparken devir,ilerleme değerleri otomatik olarak ve takıma bağlı olarak kütüphaneden okunacaktır, her defasında değer girmek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca kendi içine gömülü postu sayesinde ayrıca post yaptırmaya gerek yoktur.Entegre postu sayesinde elde edilen takım yolunu direk olarak imalatta kullanabilirsiniz.
 
Entegre postu hemen hemen tüm tezgah işletim sistemlerini desteklemektedir.ZW3D ile kalıp ayrım hattını hızlı bir şekile oluşturabilirsiniz. Kalıp ayrım hattı ile erkek ve dişi kalıbı otomatik olarak çıkarabilirsiniz. Ayrıca standart parça kütüphanesinden kalıp seti, maça v.b. elemanlara hızlı bir şekilde ulaşarak tasarım zamanınızı minimuma indirebilirsiniz. Elektrod opsiyonu sayesinde kalıbınız gerekli olan elektrodu hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.Lite paketi en temel paket olup temel CAD yetenekleri mevcuttur.
 
Bu paket ile Katı, Montaj modelleme yapabilmenin yanında  iges, stl, parasolid, step, Catia, NX, Inventor, SolidEdge, ProE, SolidWorks v.b. dataları içeri alabiliriz. Ayrıca bu paket ile datalarımızı iges, stl, parasolid, step, Catia uzantılarında dışarı aktarabiliriz. Data Exchange yeteneğimiz ile ilgili ayrıntıları bir örnekle aşağıda açıklayalım.
 
 
 
 
Data Exchange özelliğini bir örnek üzerinde gösterelim. Aşağıdaki resimde farklı formatlarda oluşturulmuş  parçaları görebilirsiniz.
 
 
 
 
Şimdi bu parçaları ZW3D içerisine import edelim.
 
 
 
 
İçeri aldığımız parçaların her biri Z3 formatına dönüştü. Bu sayede içeri aldığımız parçalar üzerinde değişiklik yapabiliriz. İlişkilerini tanımladıktan sonra montaj ve montaj ağacı resimdeki gibi oluştu.
 
 
 
 
Şimdi ise bu montajı Catia V5 (CATproduct) için export edelim. 
 
 
 
 
Catia V5 için 15 ile 24 arasındaki versiyonlarda export yapabiliriz. Catia için export ettiğimiz montaj alt parçaları ile birlikte gelmektedir.
 
 
 
 
Oluşturduğumuz Radyal Motor montajınıCatia ‘da açalım.
 
 
 
 
Örneğimiz de  anlatıldığı gibi farklı farklı data formatlarını kolaylıkla açabilir ve dönüştürebilirsiniz. ZW3D yazılımı müşterinizle ve tedarikçinizle yapacağınız data alışverişiniz de  sorun yaşamadan çalışmanıza olanak sağlayacaktır.
 
 
 
 

3.219 kez okundu