SAP PDM/PLM Projelerinin cenitCONNECT APM ile kolay, esnek ve emin olarak gerçekleştirilmesi
CPV Bilgi Teknolojileri, Bülent TEBERİKLER bt@cpv-systemhaus.com


SAP kullanan ve iş proseslerinin akışını düzenleyen ve bir bütün olarak optimize etmek isteyen kuruluşların mantıken bir sonraki adımı SAP PLM’dir.
 
Bütün Dünya’da aktif danışmanlık ve yazılım firması olarak PDM/PLM projeleri gerçekleştiren CENIT, bütün PLM Ürün yaşam döngüsünü entegre bir çözüm ile desteklemektedir. Bu çözümün adı cenitCONNECT olup, SAP standartlarından farklılığı ile iş akışındaki prosesleri optimize eden ve hızlandıran bir çözümdür. 
 
Cenit CONNECT SAP ile ürün geliştirimini çok sayıda özel uyarlamalarla desteklemektedir. Kapsamlı SAP PLM danışmanlık ile şirketlerin beklentileri çerçevesindeki esneklikle ürün geliştirme ve üretim planlama prosesleri yönetilir.
 
Kurumsal iş prosesleri esnekliğin yanı sıra yüksek derecede standartlaşma gerektirir. Bu hem mühendislik prosesleri hem de üretim planlama prosesleri için geçerlidir. Yani veriler en kısa zamanda göz önünde tutulmalıdır, özellikle karar ve teyit mekanizmalarında ve dokümantasyonda. Bunlar hem SAP kaynaklı hem de diğer kaynaklardan gelen veriler olabilir. Tabi ki her proses aynı zamanda şirket içinde geçerli kurallara uygun fonksiyonların üzerinde bir komünikasyon ve birlikte çalışmanın platformudur. 
 
CENIT çözümü burada devreye girer:
 
cenitCONNECT Advanced Process Management (APM) planlama, çalıştırma ve kontrol için yönetim merkezidir. Proses optimizasyon ve proses otomasyonları için en yeni teknolojilerin kullanımıyla programlanmış cenitCONNECT APM farklı kullanıcı arayüzleri ile bir bakışta görevinizin icrası için gereken verilerin hangileri olduğunu göstermektedir. Böylelikle kritik projelerinizi ve aktivitelerinizi anında görüp çabukça olmaması gerekenlere ve gecikmelere karşı önlem alabilirsiniz.
 
 

 

Resim 1:Kişiye Özel Görev Takip Ekranı.En önemli verileri ve görevleri kendi arayüzünde yerleştirerek bilgilere hızlıca ulaşın.Prosesler,dokümantasyonlar,kontrol listeleri,vs

 

Akıllı cenitCONNECT APM çözümü standart ve esnek proses ve aktiviteler yönetimi ile planlama yetkililerini bütün planlama süreci boyunca destekler. Proses ve ekip şablonları birbirleriyle kesişen proseslerin yeteneklerini kolaylaştırır. Güçlü CENIT- Advisor teknolojisi maliyete etkili olmayan prosesleri, mesela verilerin ve enformasyonların toplanması veya dağıtılmasını kolaylaştırır ve otomatikleştir.
 
 
 
 
Resim 2:Proses Çalışma Alanı:Proses modeli.Burada hiçbir IT ve programlama bilgisi olmadan doğrudan kullanıcıların ve proses yöneticilerin kullanabileceği ekrandır
 
 
CENIT Uzmanlığının yeni SAP Engineering Control Center ile getirdikleri
 
Günümüzde kurumsal kullanıcıların sık karşılaştıkları problemlerden biri, çeşitli çalışma gruplarını koordine etme, kompleks ürünlerin içerdikleri sayısız beklentiler ile bir araya
getirmektir. 
 
SAP Product Lifecycle Management (SAP PLM)  ile bütün ürün ile ilgili prosesleri optimize edebilirsiniz. İlk fikir oluşmasından, ürün geliştirmesinden, üretim ve servise kadar. Şimdi lider CAD sistemlerini de SAP PLM e  entegre ederek bütün ürün bilgilerini içeren, müşterek ve tutarlı bir merkezi ürün veritabanı oluşturabilirsiniz. CAD sistemleri ile yapılan entegrasyon sayesinde SAP Engineeering Control Center ile yapılabilecekler.
 
• Gittikçe artan ürün çeşitliliğini ve versiyonlarını yönetmek
 
• CAD sistemlerinizin faaliyet masraflarını azaltmak.
 
• Çok kapsamlı ve içeriği zengin ürün dokümantasyonlarını hazırlamak
 
• Bütün proseslerde verilerin tutarlılığını sağlayabilmek.
 
• Ürün geliştirme ve planlamada kesintisiz bir versiyon kontrolünü yapabilmek
 
Ürün verilerinin tek bir platformda bir araya getirilmesinde SAP Engineering Control Center ürün geliştirmede ve üretimde verimliliği arttıracaktır. Ayrıca inovasyon proseslerinizi şirketinizin bütün birimlerinde entegre edebilmenizi, daha verimli birlikte çalışmayı sağlayabilmenizi, iş akışınızda süreçlerin kısaltılmasını sağlar, üretim standartlarınızı daha rahat uygulamanıza destek olur. Olası üretim ve kalite problemlerinizin, daha oluşmadan kolayca tespit edilmesini sağlayarak ürün geliştirmede hatırı sağlayacak miktarda maliyet tasarrufuna götürür.
 
 
 
   
Resim 4:Sezgisel Kullanıcı Arayüzü  
                                                                                                                                             
 
 
Sezgisel Kullanıcı Arayüzü
 
SAP Engineering Control Center  bütün CAD verileriniz için merkezi ve sezgisel bir kullanıcı arayüzü sağlamaktadır. Bu çözüm bilhassa kullanıcı dostu bilindik bir dizayn içermekte olup, bütün kullanıcılara SAP PLM de bulunan ürün verilerine hızlı bir tepeden bakış sağlamak sağlamaktadır. Böylelikle her kullanıcı kendi masaüstünü özelleştirebilir ve pencereleri kendi isteklerine göre uyarlayabilir.
 
İçerik uyarlı aksiyon menüleri ve onay işlemleri renk sembolleri görevlerinizin takibi ve yönetimi için çabuk bir tepe görüşü sağlarlar.  Kopyala - Yapıştır ve Sürükle – Bırak fonksiyonları ile ürün detaylarına kolay ve sistematik olarak müdahale edebilirsiniz. Ayrıca bütün ürünle ilişkili SAP objelerinizi kendi oluşturduğunuz kişisel klasörünüzde işleyebilirsiniz. Bunlar materyal, malzeme listeleri, değişiklik verileri ve teknik dokümantasyon olabilir. Bütün entegre programlar bir tıkla açılabilir. 
 
CPV/CENIT Uygulama Hizmetleri
 
Almanya Stuttgart merkezli CENIT 700 çalışanı ile SAP PDM/PLM projelerinde yılların tecrübesiyle CPV’nin Türkiye müşterilerine uygulama partneri olarak hizmet vermektedir. CPV Türkiye , CENIT ile birlikte SAP PDM/PLM projelerinin uygulamasında tam servis sağlayıcı olarak Multi-CAD entegrasyon, SAP Engineering Control Center ve eş zamanlı mühendislik için katkı sağlamaktadır.
 

2.974 kez okundu