Tasarıma Gençlik Aşısı
Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Reed TÜYAP işbirliği ile bu yıl 11'incisi düzenlenen 'Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2015' finalistleri açıklandı.


ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Reed TÜYAP işbirliği ile bu yıl 11’incisi düzenlenen ‘Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2015’te finale kalan 12 öğrenci belli oldu. 19 farklı üniversiteden 148 başvurunun yapıldığı yarışmada ilk 3 sırayı paylaşan finalistlere para ödülü yanında öğrenim hayatları boyunca burs verilecek.  
 
 
ASD Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı organizatörü Reed TÜYAP işbirliği ile bu yıl 11’incisi düzenlenen 'Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2015'te finale kalan öğrenciler belli oldu. Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerini sağlamak ve uluslararası rekabet gücü yüksek bir sektör oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışmaya bu yıl rekor sayıda başvuru yapıldı. Türkiye genelinde 19 farklı üniversitenin Endüstri Ürünleri Tasarımı/Endüstriyel Tasarım ve Grafik Tasarım bölümlerinden 148 proje kazanmak için yarıştı. 
 
  
 
Yarışmaya en fazla başvuru 46 proje ile ‘yenilikçi ambalaj’ kategorisinden oldu. ‘Grafik tasarım’ 17 proje ile ikinci sırada yer alırken, onu 16 proje ile ‘geleneksele dönüş’ kategorisi takip etti. En fazla başvuru İstanbul (39), İzmir (20) ve Kütahya’dan (19) geldi. 
 
 
 
Şampiyon tasarımcılara hem ödül hem de burs
 
11’inci Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması’nda ilk üç dereceyi paylaşan finalistler, 5bin TL, 3bin TL, 2bin TL para ödülünün sahibi olacak. Mansiyon alan üç öğrenci ise 1000 TL ile ödüllendirilecek. Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut: ‘‘Bu yarışma WPO - Dünya Ambalaj Örgütü ve APF -Asya Ambalaj Federasyonu tarafından tanınıyor ve teşvik ediliyor. Yarışmada (mansiyonlar dahil) ödüle layık bulunan projelerin sahipleri dilerlerse WPO ve APF tarafından düzenlenen uluslararası yarışmalara katılabiliyorlar.
 
Yarışmamızda ilk üç dereceyi hak eden kardeşlerimize çeşitli ödüllerin yanı sıra öğrenim hayatları boyunca ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’ adı altında yılda 12 ay burs sağlayarak, bu başarının sürdürülmesine katkıda bulunabilmeyi arzuluyoruz.  
 
Bu yarışmadan başarı elde eden öğrencilerimiz WorldStar Student Yarışması’nda dünya çapında büyük başarılar elde ediyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü öğrencisi Doğukan Karapınar, ilk üç arasında yer alarak ‘WorldStar Student Ödülü’nü almaya hak kazandı’’ dedi.
 
 
 
 
 
Şampiyon finalistler
 
11’inci Ulusal Öğrenci Yarışması’nın Ödül Töreni ASD ve Reed TÜYAP işbirliğiyle düzenlenen Avrasya Ambalaj 2015 İstanbul Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı açılış töreninde gerçekleştirilecek. 22-25 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuar sırasında yarışmada dereceye giren finalistler açıklanacak, projeleri sergilenecek.
 
 
 
 

1.979 kez okundu